TAEKWONDO

Opis sportu

Teakwondo – Narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei. Powstał początkowo do celów militarnych za sprawą gen. Choi Hong-hi, szybko jednak zaadaptowano go po użytku cywilnego, dziś jest pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Co ciekawe dwukrotnie była dyscypliną pokazową w trakcie igrzysk w 1988 i 1992 i dopiero w Sydney dołączyła do programu imprezy dając szansę walki o medale. W sumie Tokio było szóstą taką okazją (po Sydney, Atenach, Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro).

Do tej pory nie udało się jeszcze wywalczyć naszym reprezentantom medalu igrzysk, ale najbliżej szczęścia była Aleksandra Kowalczuk. Po przegranym ćwierćfinale pokonała w repasażach Kenijke Faith Ogallo 15:7 i stanęła do pojedynku o brąz. Niestety w starciu z Brytyjką Biancą Walkden zabrakło trochę szczęścia. Ostatecznie to ona wygrała 7:3, spychając naszą zawodniczkę ostatecznie na 5 pozycję.

Mamy jednak w dorobku medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata i ścisły kontakt z czołowymi postaciami tej dyscypliny. Wygląda więc na to, że pierwszy medal igrzysk to jedynie kwestia najbliższej przyszłości, konsekwencji w działaniu i imprezy życia dla któregoś, którejś z naszych najlepszych przedstawicielek w tej dyscyplinie sportu.

Na razie, co nie powinno dziwić najwięcej medali igrzysk mają w swoim dorobku zawodnicy z Korei Południowej i Chin, a z teamów europejskich Wielka Brytania, Serbia, Włochy i Hiszpania.

W OOM roku 2022 najwięcej medali w taekwondo olimpijskim zdobyli reprezentanci Wielkopolski – aż 13, ale tylko dwa złote (8-krotnie przegrywając pojedynek finałowy). Aż 3 złote medale (a łącznie 8) wywalczyli zawodnicy reprezentujący Mazowieckie. W klasyfikacji województw pierwszego miejsca bronić będzie Wielkopolskie przed Mazowieckim i Lubelskim, w wśród klubów KS Start Olsztyn przed KS Tebek i KS Rapid Śrem. Trzy najlepsze kluby dzieliło zaledwie 7 punktów.

Borne Sulinowo

Termin: 12.05.20223 – 14.05.2023, z udziałem 180 sportowców

Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie, al. Niepodległości 21

OOM 2023

Sporty

Kliknij wybrany sport i dowiedz się więcej o terminie, miejscu rozgrywek oraz wynikach!