BRYDŻ SPORTOWY
Opis sportu
Brydż sportowy – inaczej brydż porównawczy, w którym dzięki specjalnej organizacji rozgrywek z poszczególnymi rozdaniami mierzą się gracze na wielu stołach. Historia brydża sportowego w Polsce sięga okresu międzywojennego, a pierwszy oficjalny turniej zorganizowano w 1932 roku w warszawskim Automobilklubie. Reprezentanci Polski w zawodach organizowanych przez WBF i EBL zdobyli ponad 160 medali w tym niemal 70 złotych.
W największym skrócie brydż to logiczna gra karciana, z udziałem 4 graczy tworzących dwie rywalizujące pary. Gra składa się z dwóch części – licytacji i rozgrywki. W pierwszej gracze deklarują minimalną ilość lew do ugrania poprzez m.in. wybór koloru atutowego, po zawarciu kontraktu ostatecznego starają się wypełnić go w trakcie rozgrywki. Wygrywa ta para, która w określonej sekwencji rozdań popisze się lepszym wynikiem od rywali (lepszą skutecznością w wypełnianiu wylicytowanego kontraktu).
Zdaniem wielu ekspertów, regularna gra w brydża poprawia funkcjonowanie umysłu w codziennych sytuacjach, znikają problemy z pamięcią, a ryzyko zachorowań na choroby związane z podeszłym wiekiem zmniejsza się o ponad 80%.
W 2022 rywalizację zdominowało Śląskie, zdobywając w sumie 2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe medale. Wszystko za sprawą zawodników Beskidzkiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego, którzy wśród chłopców zarówno w turnieju par na maxy, jak i par na impy nie mieli sobie równych. Tu wygrały duety: Wojciech Okrzesik, Jakub Pietrzak i Maximilian Szenik z Mateuszem Bakalarskim. Nie było nawet jednego podium bez młodzieży z Beskidzkiego Stowarzyszenia.
Galeria