BOKS KOBIET I MĘŻCZYZN
Opis sportu
W dotychczasowych występach na igrzyskach olimpijskich reprezentanci Polski zdobyli łącznie 43 medale, w tym aż 8 złotych. W gronie mistrzów wielkie nazwiska polskiego boksu: Zygmunt Chychła, Kazimierz Paździor, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jan Szczepański, Jerzy Rybicki i dwukrotnie w 1964 i 1968 Jerzy Kulej. To była złota era i trenera Feliksa Stamma. Niestety ostatni medal igrzysk wywalczył Wojciech Bartnik 4 sierpnia 1992 roku w kategorii do 81 kg i od tego czasu nie możemy doczekać się kolejnych tak wybitnych osiągnięć. Wielu młodych sportowców szybko w ringu szukało pieniędzy, upadł też polski system szkolenia przyszłych pokoleń. Na szczęście powoli idziemy w dobrym kierunku. Wielkie kroki robią nasze panie, które regularnie zdobywają medale ME i MŚ w swoich kategoriach wiekowych. Teraz czas i na dorosłe medale oraz przełożenie ich najpierw na kolejne olimpijskie kwalifikacje, a w Paryżu na turnieje „życia” w ich wykonaniu.
Ważne, że wyniki OOM stają się rok rocznie przepustką dla najlepszych do udziały w Mistrzostwach Europy kadetów. W 2022 byliśmy świadkami aż sześciu obron tytułu zdobytego w 2021 roku. Dokonał tego 1 zawodnik i aż 5 pań. W Łomży po drugie z rzędu złoto sięgnął Maciej Marchel (60 kg) oraz Martyna Koczkodaj (50 kg), Kinga Krówka (60 kg), Oliwia Arszewska (66 kg), Amelia Kostrzewa (80 kg) i Sandra Van Der Zanden (+80 kg). Przy czym trzy ostatnie tytuł zdobyły walcząc w tej samej kategorii wagowej.
Wałcz
Termin: 14.04.20223 – 20.04.2023, z udziałem 156 sportowców, rywalizujących zarówno wśród pań jak i panów w 13 kategoriach wagowych.
Zawody w 2023 roku odbywać się będą w miejscu wyjątkowym w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, aleja Zdobywców Wału Pomorskiego 99. To miejsce, które od lat jest ikoną najważniejszych przygotowań do sezonu m.in. polskich wioślarzy i kajakarzy.
DOKUMENTY: