JUDO
Opis sportu
Judo – Sztuka walki stworzona w Japonii, a wywodząca się z wcześniej wykrystalizowanego ju-jutsu, ale unikająca niebezpiecznych dla rywala ciosów i podcięć. Początkowo miała być metodą ćwiczeń, poprawiających umiejętności samoobrony ale też właściwego panowania nad własnym ciałem, nad emocjami i zewnętrznymi bodźcami. Główną wciąż obowiązującą filozofią judo jest takie działanie, które w najbardziej efektywny sposób doprowadzi do współdziałania ciała i umysłu.
Na igrzyskach olimpijskich judo zadebiutowało, a jakże, w Tokio w 1964 roku. Choć cztery lata później w Meksyku wypadło z programu igrzysk, to od Monachium jest w nim już nieprzerwanie. W 1992 w Barcelonie po raz pierwszy o medale walczyły kobiety. Zmieniały się długo kategorie wagowe, w których sportowcom przychodziło rywalizować. Z biegiem czasu wypadły na stałe np. do 68 kg, powyżej 80 kg czy do 70 kg. Dziś mężczyźni walczą: do 60 kg, do 66 kg, do 73 kg, do 81 kg, do 90 kg, do 100 kg i powyżej 100 kg, a panie do 48, 52, 57, 63, 70, 78 i powyżej 78 kg.
Polsce judocy przynieśli ogrom radości w trakcie najważniejszej imprezy sportowej świata zdobywając 8 medali w tym trzy złote: w 1988 i 1992 Waldemara Legienia oraz w 1996 Pawła Nastuli. Pierwszy i jedyny krążek wśród kobiet zdobyła w 1996 roku w Atlancie Aneta Szczepańska.
W trakcie rywalizacji OOM w 2022 , których gospodarzem był Białystok doszło do zaskakującego rozstrzygnięcia. W 9 kategoriach chłopców za każdym razem triumfował reprezentant innego województwa ! Wśród pań połowę z 8 złotych medali zgarnęły zawodniczki województwa śląskiego za sprawą judoczek GKS Czarnych Bytom. Wygrywały bowiem Oliwia Kożuch, Wiktoria Ślązok, Kinga Chmielewska i Magda Glubiak. A jeśli dodamy to tego srebro Julii Bulandy i brązowe medale Mai Kucharz, Magdaleny Rozenbaum i Nicole Widłak – wiadomym jest kto jest i teraz faworytem do tytułu najlepszy klub OOM.